Šmejdi dnešní doby 1. díl
O takzvaných „šmejdech“ už bylo napsáno mnoho článků, názorů a diskuzí.
Začneme postupně. V tomto článku poodhalíme a ukážeme si jak „šmejdi“ vznikli a jaká je jejich aktivita dnes. Rád bych upozornil, že hodlám rubriku „šmejdů“ aktivně rozvíjet a psát o nich, tak aby se o jejich praktikách dověděla široká veřejnost.
V minulosti se šmejdi objevovali v různých sférách podnikání, ať už to byli překupníci Bonů, kteří na lidské hlouposti vydělávali v řádů jednotek korun nebo veksláci, kteří si díky situaci za minulého režimu přišli na nemalé peníze v různých valutách. Prostě buď jste byli skupinka lidí, s ostrými lokty a „uměli v tom chodit“ nebo jste patřili ke „stádu“ a za svoje těžce vydřené peníze jste si koupili cár papíru, díky kterému jste měli alespoň na chvíli pocit, že si můžete dovolit luxus v podobě džínů s koněm na zadnici, který na vás do té doby dýchal pouze z amerických filmů.
Po pádu komunismu tu na počátku devadesátých let vzniklo určité vakuum, což značně přispělo k nárustu počtu šmejdů a zefektivnění jejich činnosti. Mnozí z vás si vzpomenou na podivně vyhlížející obchodníky, snažící se prodat všechno a všem, a to i za cenu ztráty veškerých morálních hodnot. Bavíme se tu o hojně rostoucí skupině kšeftařů, prodávajících pánvičky z kosmických materiálů, stojících statisíce, které „nezná zatím ani Americká vesmírná agentura“, nebo o prodejcích ponožek nebo trenýrek, vyrobených ultramoderním technologickým postupem. Mnozí kupci takových „módních doplňků“ tak nabývali dojmu, že podobné ponožky jsou tak výjimečné, že léčí i zhoubné nádory, nebo že hrnec, který si právě koupili za celoživotní úspory bude mít účinnost lepší než perpetuum mobile.
Kdo nebyl dostatečně kurážný a nedokázal prodávat tzv. face to face, leckdy přešel na telefonní prodej. Přece se nebude dřít vnucováním nesmyslů, nic netušícím lidem, navíc s potenciálním rizikem toho, že to může od nějakého cholerika ve vyhrocené situaci klidně zchytat. Nazvěme tento druh obchodníka štěňátkem, jelikož ještě není dostatečně vyvinutým a zkušeným. Naše štěně před sebou vidí zářnou cestu plnou snadno a rychle vydělaných peněz. Aby ne, když prošel několika fázemi prodejních dovedností. Před rokem přece rodičům prodal předražené ponožky, které léčí rakovinu a babičce hrnec, díky kterému si babička alespoň na chvíli bude připadat jako by byla součástí týmu NASA, tedy alespoň do doby, než dostane infarkt, hned potom co uvidí složenku s první splátkou na hrnec. Po nějaké době naše štěně získává čím dál víc znalostí a objevuje kouzlo všemocného internetu a s tím i pocitu nabyté moci. V této chvíli se z nevinného štěňátka stává pomalu ale jistě ne roztomilý pejsek ale slizká hyena, rvoucí vaše peněženky na kusy. Všichni víme že hyeny loví ve smečce, a jakmile taková smečka vznikne, je přece vysoká šance že z toho vznikne velká věc.
Pro představitele této smečky se jakýkoli člověk, nepatřící k těmto telefonním teroristům prodávajícím vodu, kterou vydávají za víno, jeví jako podřadný jedinec, který si nezasluhuje respektu. šmejdi dnešní doby Důležité ale, je aby si zachoval tvář před okolním světem, a žil na vysoké noze a dával to patřičně najevo. Takový jedinec v dnešní době vypadá přibližně takto:
Mladý, asi 16-20-ti letý jinoch, s nagelovaným účesem, s hodinkami o velikosti pražského Orloje na zápěstí, sakem po tátovi, a nikdy neutuchajícím pocitem nadřazenosti a notnou dávkou drzosti.
Ať už se jedná jedna o obchodníka po telefonu nebo přímého prodeje, jde ve většině případů o prodejce, který z vás bude chtít vytáhnout peníze za každou cenu. Je třeba být opravdu na pozoru a hlídat si každé vaše vyslovené ANO, které může a bude použito pro vám!
V nejbližší době pro Vás chystáme další díl ze série šmejdů.